Nie można wymagać od pracowników 100% skupienia, wydajności i precyzji, jeśli od samego siedzenia w pracy bolą ich plecy. Podstawowym aspektem komfortowego stanowiska pracy jest zapewnienie wygodnej pozycji pracy, np. poprzez zastosowanie ergonomicznego krzesła produkcyjnego.

Dobór wygodnego krzesła do miejsca pracy jest jak dobór odpowiednich butów na wyprawę na szczyt Nanga Parbat.

Jeśli chcemy osiągnąć wymagający szczyt górski, to nie możemy podejmować się tego wyzwania w wizytowych półbutach, ponieważ wiąże się to z niewygodą i dużym niebezpieczeństwem.

Podobnie jest w zakładzie produkcyjnym lub firmie, ponieważ codzienna praca na wysokich obrotach to duże wyzwanie. Niedostateczna wygoda miejsca pracy sprawia, że pracownicy się denerwują, a produktywność maleje. Wbrew pozorom ergonomiczne krzesła mają pod tym kątem ogromne znaczenie.

Dawno udowodniono, że wykonywanie powtarzalnych czynności w nienaturalnej pozycji (jak bardzo często dzieje się to w zakładach przemysłowych) i bez odpowiedniego podparcia zapewnianego przez ergonomiczne krzesło na produkcję powoduje problemy zdrowotne.

Zresztą, co tu się dużo rozwodzić – praca zawsze lepiej idzie, kiedy nie boli kręgosłup, nie bolą nogi  i nie sztywnieją stawy. Dlatego w tym artykule opisujemy:

  • Na czym polega ergonomia stanowiska pracy?
  • Jak dobrać ergonomiczne krzesło produkcyjne do miejsca pracy?

Na czym polega ergonomia stanowiska pracy?

Długie siedzenie nie jest najzdrowsze.

Postawa przy pracy wymaga stabilności. Stabilność zapewniana jest przez mięśnie, które utrzymują nasze ciało w określonej konfiguracji.

W efekcie wykorzystujemy nasze ciało aby przeciwdziałać grawitacji. Ten proces nazywa się obciążeniem posturalnym, lub pracą statyczną mięśni.

Im bardziej skomplikowane stanowisko pracy, tym większe obciążenie posturalne.

To właśnie ten proces w dużej mierze powoduje u pracowników:

  • przeciążenia układu ruchu,
  • zmęczenie, bóle i schorzenia,
  • spadek wydajności pracy.

Praca statyczna mięśni, w przypadku braku możliwości skorzystania z ergonomicznego krzesła produkcyjnego, zaburza prawidłowe odżywianie tkanek w naszym organizmie. Komórki stają się niedotlenione i niedokrwione, co powoduje zmęczenie i bóle mięśniowe.

Sto lat temu pracę wykonywało się głównie na stojąco. Wraz z czasem i dynamicznym wzrostem rynku usług, większość pracowników zaczęła siedzieć.

Gdzie warto stosować specjalistyczne krzesła na produkcję?

Jednak od kilku lat stanie w trakcie pracy przeżywa renesans.

Nawet programiści i pracownicy biurowi zaczęli coraz częściej korzystać ze stojących stanowisk.

Ta „nowość” tak naprawdę nie jest niczym nowym, tylko powrotem do sposobu pracy sprzed setek lat.

Ale skoro nawet pracę biurową da się wykonywać na stojąco, to gdzie ergonomiczne krzesło produkcyjne ma największe znaczenie?

Przede wszystkim na stanowiskach pracy, które wymagają:

  • długotrwałej pracy (więcej niż 1 godzinę) bez możliwości przerw,
  • dużej precyzji i ostrożności,
  • korzystania z urządzeń obsługiwanych nogami.

Krzesło powinno się pojawić między innymi na stanowisku produkcji, kontroli jakości, pracy laboratoryjnej czy obsługi klienta.

W przypadku wymagających stanowisk pracy, główne korzyści z inwestycji w ergonomiczne krzesła dla pracowników to:

  • mniejsze zmęczenie,
  • większa produktywność,
  • mniej zwolnień lekarskich,
  • dbanie o zdrowie i posturę.

Krzesła produkcyjne – dlaczego ergonomia ich wykonania jest tak ważna?

To pozwoli uniknąć najgorszych konsekwencji zdrowotnych złego siedzenia lub ciągłej pracy w pozycji stojącej, takich jak:

  • Zespoły bólowe lędźwiowego odcinka kręgosłupa
  • Zwiotczenie mięśni brzucha i pleców
  • Ucisk na organy wewnętrzne
  • Utrudnienie swobodnego oddychania

Podstawowym zadaniem ergonomicznego krzesła na produkcję jest zachowanie lordozy lędźwiowej bez potrzeby mięśniowego wysiłku (czyli bez pracy statycznej mięśni).

Lordoza oznacza wygięcie ku przodowi lędźwiowego odcinka kręgosłupa i jest kluczowa dla zdrowia kręgosłupa.

Ergonomia w starodawnych lub najtańszych krzesłach praktycznie nie istnieje. Kompletnie nie pomagają utrzymać lordozy lędźwiowej, co sprawia, że do pracy kompletnie się nie nadają (chyba, że jako element wystroju powieszony do góry nogami u sufitu).

Zachowanie prawidłowego ustawienia kręgosłupa jest możliwe dopiero przy korzystaniu z nowoczesnego krzesła produkcyjnego, którego siedzisko i oparcie można wyregulować zgodnie z indywidualnymi preferencjami .

Czym powinny się charakteryzować krzesła na produkcję?

No właśnie – jakie są ważne cechy ergonomicznego, nowoczesnego krzesła do pracy?

  • Regulacja wysokości i kąta pochylenia siedziska.
  • Dopasowana do użytkownika głębokość i szerokość siedziska.
  • Dopasowane oparcie pleców z regulacją kąta pochylenia (niskie – do pracy wymagającej dużej ruchomości rąk i tułowia; wysokie – do pracy wymagającej unieruchomienia tułowia z głową i szyją).
  • Wygodne podłokietniki regulowane w pionie i poziomie.
  • Krzesło produkcyjne nie może być powodem wywrócenia czy poślizgnięcia, więc powinno mieć pięć nóg, rozmieszczonych kołowo.
  • Jeśli praca wymaga skręcania tułowia, częstego wstawania lub przemieszczania się, krzesło powinno być obrotowe i wyposażone w rolki.

Ale trzeba pamiętać, że „typowe” ergonomiczne krzesło nie będzie pasowało do każdego stanowiska pracy – na szczęście oferta różnych specjalistycznych krzeseł jest ogromna, a z reguły można je też dowolnie dostosowywać do potrzeb użytkownika i wymagań stanowiska pracy.

Krzesła produkcyjne – podstawowe zasady ergonomii

Takie krzesło na produkcję spełnia wymogi podstawowych zasad ergonomii pracy siedzącej:

  • stopy spoczywają swobodnie na podłodze,
  • miednica jest wyżej niż kolana,
  • podłokietniki są ustawione tak, by zmniejszyć obciążenie barków,
  • oparcie wspiera głównie dolną część kręgosłupa,
  • tapicerka jest miękka oraz przepuszcza powietrze.

W przypadku stojąco-siedzących miejsc pracy, czasami krzesło produkcyjne nie jest potrzebne i można zamiast tego zainwestować w regulowaną, wygodną podporę do stania.

Zachowanie ergonomii pozwoli pracownikom na utrzymanie prawidłowej pozycji i wykonywanie pracy dłużej i wydajniej dzięki zwiększonej wygodzie.

Z tego powodu u nas można zamówić nowoczesne krzesło produkcyjne, które zostało zaprojektowane w taki sposób, aby pozwalało na jak najlepsze dopasowanie pozycji siedzenia do indywidualnych potrzeb.

Jak dobrać ergonomiczne krzesło do miejsca pracy

Nie ma krzesła uniwersalnego.

Na dodatek z reguły kiedy kupujemy krzesło na produkcję, to bardziej zastanawiamy się nad wyglądem i ceną, niż jego ergonomią – a to błąd.

Dobierając je do miejsca pracy, trzeba się kierować pewnymi ogólnymi zasadami aby dokonać najlepszego wyboru.

Krzesło musi przede wszystkim pasować do stanowiska pracy. Aby ergonomia na produkcji stała na najwyższym poziomie kupowane wyposażenie powinno gwarantować:

  • wygodę dla użytkownika,
  • obszerne możliwości łatwej regulacji,
  • trwałość i łatwość naprawy,
  • zabezpieczenia antyupadkowe i antypoślizgowe,
  • odpowiednie wymiary i wagę.

W przypadku pracy biurowej prawie wszystkie stanowiska są takie same, ale w zakładach przemysłowych jest całkiem inaczej i często każde stanowisko jest inne, przez co wymaga też innego, ostrożnie dopasowanego wyposażenia.

Praca produkcyjna – jak dobrać krzesła?

Praca przy produkcji to długie godziny spędzone w pełnym skupieniu, wykonywanie powtarzalnych czynności, które są kluczowe dla procesu technologicznego i decydują o końcowej jakości produktu.

Niewygodne krzesła odwraca uwagę pracownika od tych czynności i zmusza go do myślenia o bólu czy ciągłego szukania wygodnej pozycji.

Zanim wybierzemy krzesło produkcyjne, należy je wypróbować przy stanowisku pracy – najlepiej wypróbować różne rodzaje i sprawdzić, przy którym ergonomia jest najwyższa.

Bez tego trudno będzie stwierdzić, czy krzesło na produkcję spełnia wszystkie wymogi danego stanowiska.

Zdanie się na rozwiązania uniwersalne, a takie można znaleźć na rynku, na pewno nie będzie dobrym pomysłem. Tylko odpowiednio zaprojektowane, dobrze dopasowane do danych warunków modele będą spełniać swoją funkcję.

Warto o to zadbać.

Brak troski o ergonomię zmniejsza produktywność

Weźmy przykład zakładu produkującego wysokiej jakości wytłoczki do wnętrz samochodów osobowych.

Wyprodukowane wytłoczki nie mogły mieć żadnych wad ani skaz.

Zespół produkcyjny stanowiło 12 kobiet i wykonywały pracę ręcznie.

Problem w tym, że pracę musiały wykonywać na stojaka, w systemie 3-zmianowym, bez dbałości o ergonomię pracy.

Czy szef takiego zakładu może wymagać od pracowników 100% precyzji podczas tworzenia delikatnego produktu oraz oceny mikrouszkodzeń końcowych produktów?

Chyba każdy się zgodzi, że nie.

A wystarczyłoby zapewnić ergonomiczne krzesła produkcyjne oraz podparcia na łokcie, aby zapewnić komfort i większe zadowolenie z pracy pracowniczkom.

Zwłaszcza, że badania potwierdzają, iż dbanie o BHP (w tym ergonomię pracy) wpływa pozytywnie na rentowność przedsiębiorstwa.

Podsumowanie

Ergonomię można bagatelizować, ale krótko.

W momencie, gdy pracownicy zaczną się skarżyć na brak komfortu w pracy, bóle i nadmierne zmęczenie, przyjdzie objawienie, że ergonomia miejsca pracy to jednak istotna kwestia.

Pamiętajmy starą życiową zasadę: lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Zamiast rezygnować z ergonomii na rzecz obniżenia kosztów finansowych, warto się najpierw zastanowić jak duże koszty będą przez to ponosić nasi pracownicy w codziennej pracy.

Sprawdź ofertę Tethys dla firm produkcyjnych i zakładów przemysłowych: