Aż 70% Polaków wykonuje swoją pracę w pozycji siedzącej. Szacuje się, że pracownik biurowy ok. 10 lat życia spędza, siedząc w służbowym fotelu czy na krześle. Sporo. Tym bardziej, że matka natura nie stworzyła nas do długotrwałego przesiadywania – wręcz przeciwnie, dla naszego ciała to najgorsza z możliwych opcji. Uchroń swoich pracowników przed dyskomfortem i poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, skutkującym długotrwałymi zwolnieniami. Zadbaj o to, aby miejsca pracy w Twojej firmie były bezpieczne, zdrowe i wygodne. Słowem: ergonomiczne.
Ból kręgosłupa, sztywność karku, drętwienie stóp, migrena… – lista dolegliwości wynikających z długiego przebywania w pozycji siedzącej jest powszechnie znana. Każdy, kto kilka godzin dziennie spędza za biurkiem i ekranem komputera z pewnością nieraz doświadczył bolesnych konsekwencji długotrwałego siedzenia. Jeśli codzienna praca wymaga od Twoich pracowników pozycji siedzącej, bardzo ważne jest, abyś znał i wprowadził do swojej firmy zasady ergonomii i wiedział, jak ważny dla Twoich podwładnych jest dostosowane do ich potrzeb krzesło czy fotel.
Ergonomia siedzenia, czyli właściwie co?
Ergonomia zajmuje się przystosowaniem miejsca pracy do warunków psychofizycznych każdego człowieka. Odpowiednio przygotowane stanowisko pracy nie przynosi żadnych zagrożeń, nie generuje chorób czy zwyrodnień, jest bezpieczne i przyjazne. Wszystkie elementy wyposażenia oraz sprzęty niezbędne do pracy powinny być dopasowane do fizjonomii pracownika, aby mógł on w skupieniu wykonywać swoje obowiązki, nie narażając się na złe samopoczucie czy uszczerbek na zdrowiu.
Tymczasem z badań wynika, że ponad połowa miejsc pracy w naszym kraju nie spełnia nawet minimalnych wymogów wskazanych w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998. Oznacza to, że ogromne rzesze Polek i Polaków wykonują swoje zadania zawodowe w źle zorganizowanej i kiepsko wyposażonej przestrzeni, co przekłada się na wydajność, stosunek do pracy, a przede wszystkim ma negatywny wpływ na stan zdrowia.
Niezależnie od tego, jaki jest charakter pracy Twoich pracowników, warto aby była wykonywana w poczuciu komfortu, dobrej organizacji i ładu otaczającej ich przestrzeni. W przypadku pracy biurowej kluczowym elementem jest krzesło, gdyż to na nim osobowa wykonująca swoje obowiązki zawodowe siedzi niemal bez przerwy przez 8 godzin. Jak powinno być zbudowane, aby można było powiedzieć, że jest ergonomiczne?
Jakie jest idealne krzesło do pracy?
Pozycje, przyjmowane przez pracujących przy biurku, bywają zaskakujące. Nietrudno zaobserwować, jak chcąc przynieść ulgę bolącym plecom czy zdrętwiałym nogom, próbują tak ułożyć swoje ciało, aby chociaż na chwilę odciążyć newralgiczne miejsca. Jednak to nie pracownik powinien dostosować się do krzesła/fotela, ale krzesło/fotel do pracownika. Aby Twoi podwładni mogli wygodnie w miejscu pracy, zadbaj o to, aby krzesła i fotele w Twojej firmie były wyposażone w:
- oparcie, które zapewni podparcie kręgosłupa, zwłaszcza zaś jego części lędźwiowej. Oparcie powinno umożliwiać regulację wysokości i kąta pochylenia,
- siedzisko – z regulacją wysokości oraz odpowiednią głębokością i szerokością,
- podłokietniki, które będą wsparciem dla ramion; idealnie, aby były regulowane, co pozwoli dostosować je do wzrostu danej osoby,
- podstawę, która zapewni stabilność i bezpieczne podparcie dla krzesła lub – w przypadku modeli na kółkach – wygodne przemieszczanie się. Rekomendowanym przez nas rozwiązaniem jest pięcionóg,
- mechanizmy ruchowe – najlepiej synchroniczne, dzięki którym możliwe będzie tzw. “dynamiczne siedzenie”, czyli idealne dopasowanie krzesła do potrzeb danego stanowiska.
Jak siedzieć zdrowo i naprawdę wygodnie?
Przy wyborze krzeseł i foteli do pracy musisz kierować się przede wszystkim ich konstrukcją oraz możliwościami regulacji poszczególnych elementów. Nie daj się zwieść pozorną, chwilową wygodą mebla czy stylowym designem, który pasuje do biurowego wnętrza.
Ergonomiczny fotel to taki, który służy pracownikom, dba o ich komfort, ale również “wymusza” na poprawną postawę ciała podczas pracy. Jeśli chcesz, aby Twoja załoga pracowała efektywnie i była zadowolona z warunków panujących w firmie czy zakładzie, zainwestuj w krzesła i fotele, które:
- są stabilne – opierają się na 5-ramiennej podstawie,
- pozwalają na swobodne ruchy ramion,
- obracają się wokół własnej osi,
- posiadają odpowiednio wysokie, regulowane oparcia (55-60 cm),
- mają odpowiednią powierzchnię oparcia: wypukłą na wysokości odcinka lędźwiowego, natomiast na wysokości klatki piersiowej wklęsłą,
- mają odpowiednią głębokość i szerokość siedziska (40 cm).
- posiadają we właściwy sposób wyprofilowane siedziska o zaokrąglonych przednich krawędziach ,
- mają regulację wysokości siedziska (40-50 cm).
- są wyposażone w podłokietniki z regulowaną wysokością i odległością,
- są wyściełane odpowiednio dopasowaną tapicerką.
Czy stanowiska pracy w Twojej firmie są ergonomiczne?
Urazy na skutek przeciążenia organizmu są w naszej rzeczywistości coraz popularniejsze i urastają do rangi choroby cywilizacyjnej. Tymczasem wystarczy wprowadzenie kilku prostych zmian w organizacji przestrzeni i jej wyposażeniu, aby zapobiec negatywnym konsekwencjom długotrwałego siedzenia.
Jesteś ciekaw, czy stworzone przez Ciebie miejsca pracy sprzyjają zachowaniu zdrowia i dobrej kondycji przez Twoich pracowników? Sprawdź to! Na stronie Centralnego Instytutu Ochrony Pracy możesz krok po kroku przeanalizować, czy warunki panujące w Twoim biurze czy zakładzie są odpowiednie: Kliknij Centralny Instytut Ochrony Pracy